Az Invitel a Széchenyi 2020 Program keretében kiírt pályázat eredményeként 12 járás közel 100 településére vonatkozóan mintegy 2,3 milliárd forint értékű európai uniós forrást nyert el legalább 30 Mbit/s sebességű, újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztésére, melynek köszönhetően újabb területekre juttathatja el a minőségi, gyors internetszolgáltatást.
A nagysebességű internet napjainkban nem csak a munkához, a tanuláshoz és a böngészéshez elengedhetetlen, de a különböző videós tartalmak letöltéséhez és megosztásához is, melyek folyamatos nyomon követése és megtekintése ma már egyre népszerűbb. Többek között ezt az igényt szem előtt tartva döntöttünk úgy, hogy saját erőforrásból történő hálózatfejlesztéseink mellett indulunk a Szupergyors Internet Program keretében kiírt pályázaton, hogy olyan területekre is eljuttathassuk a gyors internetszolgáltatást, ahová korábban nem volt lehetőségünk.
Az Invitel által FTTH/VDSL technológiával megépítendő hálózat hosszú távon a legkorszerűbb technológiai megoldást nyújtja az érintett járásokban élők, az ott működő kisvállalatok és a közintézmények számára. Az európai uniós forrásból megvalósuló fejlesztésnek köszönhetően az adott járás minden településén elérhetővé válik a legalább 30 Mbit/s sávszélességű internet, a minőségi IPTV szolgáltatás és a költséghatékony vezetékes telefonálás lehetősége az erre alkalmas újgenerációs szélessávú infrastruktúra megteremtésével.
Az Invitel a SZIP-hez kapcsolódóan 2020 végéig több mint 200 ezer háztartást elérő hálózat korszerűsítését tervezi, többségében gigabites sebességre is képes üvegszálas technológiával. Társaságunk a hálózatfejlesztésben érintett települések központjában díjmentesen hozzáférhető WiFi szolgáltatást is kiépít.
Milyen szolgáltatások lesznek elérhetők?
Gyors internet
A fejlesztéseknek köszönhetően a korábbinál gyorsabb, minimum 30 Mbit/s letöltési sebességű internetszolgáltatatás válik elérhetővé. A modern internetszolgáltatás kiépítése kétféle technológiával valósul meg:
VDSL: azaz nagy sávszélességű digitális előfizetői vonal, a ma használatos ADSL technológiának egy továbbfejlesztett változata, amely segítségével a korábbinál gyorsabb, akár 100 Mbit/s adatátvitel érhető el.
FTTH: a jelenleg rendelkezésre álló legkorszerűbb technikai megoldás, amellyel a szolgáltatások optikai hálózaton érhetők el. Ezen a hálózaton a szolgáltató akár 150 Mbit/s¹ sebességű internetszolgáltatást is nyújthat, valamint IP hang és IPTV-szolgáltatást is.
A megnövelt sávszélesség következtében javul az internetezés élménye, felgyorsul a weboldalak betöltési sebessége, egy időben több internetes alkalmazást is tudunk futtatni számítógépünkön, valamint nagyobb sebességgel tudunk zenéket és filmeket letölteni. Azaz a nagyobb sávszélesség által kiszélesedik az internet felhasználási lehetősége is.
Élvezhetőbb otthoni tévézés, elérhető HD csatornák
A fejlesztésekkel megvalósuló szélessávú VDSL és FTTH hálózat egy új, minőségi tévészolgáltatást hoz az otthonokba a hagyományos analóg, vagy műholdas televíziózáshoz képest. Ezáltal a tévészolgáltatást igénybevevők számára számos csatorna HD minőségben is elérhetővé válik.
A VDSL/FTTH hálózaton létrejövő IPTV-szolgáltatás biztosítja az interaktív tévézés nagyszerű élményét, és számos olyan hasznos funkció kapcsolódik hozzá, amely kényelmesebbé és élvezhetőbbé teszi az otthoni televíziózást.
Elérhető műsorok HD minőségben
A HDTV sugárzási szabvány sokkal nagyobb felbontású, magasabb minőségű kép megjelenítését teszi lehetővé. Az Invitel IPTV technológián alapuló tévécsomagjai számos HD minőségben elérhető csatornát tartalmaznak hír- és közélet, sport, ismeretterjesztő és filmes tartalmakkal.
Személyre szabott tartalom
Az Alap és a Családi HD csomagokon felül különböző Minicsomagok is elérhetők, így ügyfeleink nagyobb szabadsággal válogathatnak a csatornák között.
Elektronikus műsorkalauz
Az elektronikus műsorkalauz által ügyfeleink néhány gombnyomással megnézhetik, melyik műsor mikor kerül vetítésre, kedvenc műsoraikhoz pedig emlékeztetőt is beállíthatnak.
Személyes videófelvevő
A számos csatornán elérhető személyes videofelvevő lehetővé teszi, hogy külső felvevő eszköz (videokazetta, DVD lemez) nélkül azonnal vagy előre beidőzítve rögzíthetők legyenek kedvenc műsoraink, akár egy időpontban több csatornáról is.
Gyerekzár funkció, amellyel lehetősége van bizonyos műsorokat, csatornákat, videotéka filmeket gyermekei számára hozzáférhetetlenné tenni, azaz letiltani. Ez szintén egy jelentős újítás -az analóg televíziózással szemben-, amely a gyermekek védelmében fontos, hiszen így elkerülhető, hogy olyan műsorokat tekintsenek meg, amelyek koruknak nem megfelelőek.
Telefon
Fejlesztési területeinken az internet és tévé mellett vezetékes telefonszolgáltatást is nyújtunk csomagjainkban, amely kétféle technológián keresztül érkezhet az otthonokba:
Analóg: A hanginfomáció továbbítása analóg jelek segítségével történik hagyományos vezetékes telefonhálózaton analóg telefonkészülék segítségével.
IP telefon: A hanginformáció továbbítása kódolt digitális jelek segítségével történik optikai (FTTH) hálózaton. Ebben az esetben az analóg telefonhoz hasonló hangminőségű szolgáltatást nyújt az Invitel interneten keresztül, de bizonyos kiegészítő szolgáltatások, mint a fax, nem vehetőek igénybe. További korlát, hogy az IP telefonkészülékek áramszünet esetén nem működnek. VOIP megoldást az optikai (FTTH) és a kábel (Koax) technológián keresztül bekötött előfizetők számára nyújtunk.
¹ A fejlesztésben érintett előfizetői címtől és választott díjcsomagtól függően.
Honnan tájékozódhatok arról, hogy a lakóhelyemen várható-e SZIP fejlesztés a jövőben?
A műszaki felmérések időigényessége miatt leghamarabb 2017 nyarán tudunk tájékoztatást adni – az utcanév és a házszám ismeretében – hogy a megjelölt címen várható-e fejlesztés.
A közterületeket miért nem fedi le teljes egészében az Invitel?
A SZIP pályázat csak azokra a címhelyekre vonatkozik, ahol jelenleg nincs meg a lehetőség szélessávú internetszolgáltatás igénybevételére (30Mbit/sec), vagy korábban nem volt rá egyéb szolgáltatói vállalás.
Létre jöhet árverseny a SZIP-et nyert településen kettő vagy több közel azonos szolgáltatási szintű szolgáltató között?
A járások és települések sajátossága, hogy ott egy, kettő vagy akár több szolgáltató is nyújthat távközlési szolgáltatást. A SZIP program keretében minden járásban csak egy szolgáltató nyerhetett támogatást hálózatfejlesztésre, ez azonban nem zárja ki további, akár már korábban is jelenlévő szolgáltatók működését a régióban.
Milyen árakra lehet számítani a SZIP-es fejlesztési területeken?
A fejlesztési területeinken elérhető új szolgáltatásokról, adott csomagok havi díjairól a fejlesztések ütemezésének megfelelően tájékoztatjuk a lakosságot és a kisvállalatokat.
Milyen szolgáltatások válnak majd elérhetővé a SZIP-es fejlesztés után?
A fejlesztéseknek köszönhetően a SZIP által támogatott járásokban is elérhetővé válik a gyors internet és a minőségi televízió szolgáltatás, valamint az Invitel kínálatában jelenleg is szereplő VDSL/FTTH technológiával működő díjcsomagok és kiegészítők. Ha az Invitel ezeken a technológiai csatornákon bármilyen további fejlesztéseket végez 2017-ben, akkor természetesen annak előnyei elérhetőek lesznek a SZIP keretében fejlesztett járásokban is.
Országos szinten minden belterületi ingatlant érinteni fog a SZIP?
Nem, lesznek olyan területek (pl. Közép-magyarországi Régió), ahol más, nem Uniós forrásból valósul meg a fejlesztés.
A SZIP-es területeken a nyertes szolgáltatókon kívül más szolgáltatók is megjelenhetnek?
A SZIP program keretében minden járásban csak egy szolgáltató nyerhetett támogatást hálózatfejlesztésre, ez azonban nem zárja ki további, akár már korábban is jelenlévő szolgáltatók működését a régióban.
Mi lesz az ügyfeleknél jelenleg elérhető szolgáltatók sorsa?
A felszerelési címeken elérhető szolgáltatók a SZIP fejlesztéseket követően is nyújthatnak szolgáltatásokat.